object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 501 598 423
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w PoznaniuCzym się kierować przy wyborze ośrodka szkolenia kierowców w Poznaniu? Szkoła jazdy „Prawko” ujawnia najważniejszą zasadę pomocną w szybkim zdobyciu prawa jazdy

Angelika i Julia, koleżanki z liceum, podjęły wyzwanie, aby zrobić prawo jazdy. Dziewczyny wpisały w wyszukiwarkę Google frazę „szkoła jazdy Poznań”, aby odnaleźć ośrodek, który pomoże im spełnić to marzenie.

Obie były do siebie podobne jak dwie krople wody. Obie mieszkały na tym samym osiedlu. Obie chodziły do tego samego liceum i osiągały podobne wyniki w nauce. Obie wybierały się na studia i potrzebowały auta.

Jednak pomimo tych podobieństw każda z nich wybrała inny OSK.

Wkrótce ich drogi się rozeszły. Dziewczyny spotkały się ponownie po roku na domówce. Jak się okazało, Angelika miała już prawko w kieszeni i świetnie radziła sobie za kółkiem.

Julia zaś… już po raz piąty oblała egzamin w WORD-zie i szukała innego ośrodka szkolenia kierowców. Anglika odwiozła Julię do domu i przekazała jej namiary na swoją szkołę jazdy, w której zdała za pierwszym podejściem.

Dlaczego jednej kursantce udało się zdać z marszu, a druga oblewała egzamin po egzaminie? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się, czym się należy kierować przy wyborze kursu na prawo jazdy w Poznaniu.

1.  Jaka jest najważniejsza zasada wyboru szkoły jazdy?

Ta zasada brzmi: „Kieruj się nie ceną kursu, ale jakością oferowanego szkolenia!”

Kursant, który postawi na wysoką jakość, nie tylko świetnie przygotuje się do egzaminu na prawo jazdy, ale przede wszystkim nauczy się płynnej i bezpiecznej jazdy po polskich drogach.

2.  Dlaczego wysoka jakość szkolenia jest tak ważna dla kursanta?

Dzieje się tak dlatego, ponieważ od jakości kursu na prawo jazdy zależy życie i zdrowie zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co prawda policja jako przyczynę wypadków wskazuje nadmierną prędkość, brawurę i jazdę pod wpływem alkoholu, jednak NIK przedstawił twarde dane, które temu przeczą.

Otóż okazało się, że główna przyczyna prowadząca do śmiertelnych wypadków leży po stronie złego wyszkolenia młodych kierowców. Po prostu jako kursanci nie nabyli oni umiejętności i prawidłowych nawyków, dzięki którym uniknęliby śmierci bądź traumy do końca życia.

Raport NIK-u jest tu bezwzględny. Wynika z niego, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zabitych: 9,8 osób na 100 wypadków (dane z 2021 roku). Oznacza to, że zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach …

3.  Czy wysoka jakość kursu gwarantuje wysoką zdawalność szkoły jazdy w Poznaniu?

Wysoka zdawalność nie musi świadczyć o wysokiej jakości szkolenia. Może oznaczać nic innego jak wyrachowanie danego ośrodka. Na czym polega to wyrachowanie?

Otóż na realizacji filozofii: „Jeździć to się nauczysz, gdy już będziesz mieć prawo jazdy”. Wówczas kurs jest ukierunkowany na szybkie zdanie egzaminu, a nie na nabycie przez kursanta umiejętności bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

Tymczasem ośrodek oferujący wysoką jakość szkolenia skupia się przede wszystkim na tym, aby zrobić z kursanta kierowcę, który świetnie poradzi sobie na drodze. Zdawalność jest tu produktem ubocznym kursu.

4.  Co wpływa na wysoką jakość szkolenia?

Oto 6 najważniejszych czynników:

 • Dobry instruktor nie tylko powinien umieć jasno i konkretnie przekazać wiedzę oraz nauczyć bezpiecznego poruszania się po drodze. Odpowiada on także za przygotowanie kursanta do egzaminu pod względem psychologicznym i wizerunkowym. Jego walorem powinna być efektywność nauki, czyli umiejętność nauczenia jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.
 • Obsługa kursanta. Mamy tu na myśli świetnych ludzi, którzy z uśmiechem na ustach i wrodzoną życzliwością odpowiedzą na wszystkie pytania, zarówno za pośrednictwem telefonu lub e-maila, jak i face to face. Pomogą umówić jazdy, chętnie doradzą, rozwiążą zaistniałe problemy.
 • Wykładowca. Dobrze, jeśli wykładowca jest miły i uprzejmy, ale także powinien być merytoryczny oraz zrozumiale wyjaśniać wszelkie zawiłości. Dużą zaletą wykładowcy jest to, że potrafi prowadzić zajęcia w ciekawy i angażujący sposób, tak że czas mija nie wiadomo kiedy.
 • Nowoczesne technologie. Obecnie wiele szkół jazdy w Poznaniu oferuje szkolenia e-learningowe, za sprawą których kursant profesjonalnie opanuje materiał i dostosuje godziny kursu do swoich potrzeb. Ważne tu jest, aby – w przypadku pytań czy wątpliwości – była możliwość umówienia się na dodatkowe konsultacje, najlepiej twarzą w twarz.
 • Komfortowe warunki. Auta powinny być czyste i zadbane, niebudzące zastrzeżeń pod względem technicznym, a plac manewrowy schludny, dobrze oświetlony i odgrodzony płotem, tak aby zapewnić kursantowi i instruktorowi poczucie bezpieczeństwa. Biuro i sala powinny być przyjazne dla osób w nich przebywających oraz wyposażone w multimedia i pomoce dydaktyczne.
 • Jasne reguły współpracy. Jak powiedział klasyk: „Jasne zasady czynią przyjaciół”. W praktyce oznacza to, że ośrodek powinien mieć prosty i zrozumiały regulamin, który zawiera jasne zasady zapisania się i odbycia kursu na prawo jazdy, bez żadnych ukrytych haczyków.

5.  Jak sprawdzić, czy szkoła jazdy oferuje wysoką jakość szkolenia?

Oto, jak można to sprawdzić…

 • Po pierwsze warto zaczerpnąć opinii osób, które odbyły kurs w Poznaniu. Jeśli nie znamy takich kierowców, można zapoznać się z opiniami w Internecie. Należy się dowiedzieć, czy szkoła przeprowadza egzamin wewnętrzny, ma auta takie same jak w WORD-zie oraz czy podstawia samochody na egzamin. Dlaczego to ostatnie jest takie istotne? Otóż dlatego, że nawet dobry kierowca potrzebuje kilku czy kilkunastu minut na obycie się z konkretnym samochodem. W czasie egzaminu temperatura rośnie i te kilka czy kilkanaście minut bardzo często jest kluczowe i ma ogromny wpływ na końcowy wynik. Oprócz tego warto wypytać o efektywność i profesjonalizm instruktorów.
 • Po drugie warto wejść na stronę internetową OSK, aby sprawdzić, w jaki sposób przekazuje informacje oraz co mówi o sobie. Jeśli czyni to w sposób jasny, zrozumiały i wyczerpujący, to dobry znak.
 • Po trzecie warto przedzwonić do biura, a potem tam się wybrać. Jeśli pracownicy cierpliwie odpowiadają na wszystkie pytania oraz wyczerpująco i z życzliwością wyjaśniają wszelkie zawiłości, prawdopodobnie jest to dobre miejsce do odbycia kursu.
 • Po czwarte można się wybrać na plac manewrowy i sprawdzić, w jakim stanie jest jego infrastruktura. Jeśli na miejscu jest pomieszczenie dla instruktora i kursanta, gdzie można chociażby umyć ręce po sprawdzeniu oleju pod maską lub skorzystać z toalety, tym lepiej.
 • Po piąte warto zapytać, czy instruktor prowadzący może być obecny na egzaminie państwowym. Jest to ważne, bo nawet jeżeli egzamin zakończyłby się wynikiem negatywnym, instruktor łatwo wyłapie błędy, nad którymi jeszcze trzeba popracować. Instruktor obecny na egzaminie osobiście ręczy za to, że dana osoba jest dobrze przygotowana do egzaminu państwowego, a przede wszystkim nie wstydzi się tego, że to on ponosi za to przygotowanie odpowiedzialność.

6.  Czy warto zapłacić więcej za wysoką jakość szkolenia?

Oczywiście, że tak! W Poznaniu średnia cena kursu wynosi 3200–3300 złotych. Warto więc dorzucić 300 czy 400 złotych, aby zyskać wyższą jakość szkolenia, tym bardziej że prawko robi się tylko raz w życiu, a od wyboru szkoły jazdy zależy życie i zdrowie ludzi…

Może się okazać, że wydając więcej, paradoksalnie oszczędzamy, gdyż nie musimy wykupywać dodatkowych godzin jazd czy płacić za kolejne nieudane egzaminy. Ponadto złe przygotowanie może skutkować np. kolizją drogową, której finałem będzie droga naprawa czy też zwyżka ubezpieczenia pojazdu.

Warto mieć na uwadze to, że jeśli dana szkoła bierze stawkę z górnej półki za kurs, a działa na rynku 20 lat i ma wielu kursantów, prawdopodobnie tych pieniędzy nie traci, ale nieustannie inwestuje je w infrastrukturę, nowe auta albo dobrze płaci swoim instruktorom, którzy nie muszą dorabiać po godzinach, ale regenerują „akumulatory” do efektywnej pracy.

7.  Czy wysoka jakość szkolenia oznacza dłuższy czas kursu?

Kurs przyspieszony może być jak najbardziej wysokiej jakości. Optymalny czas jazd w tygodniu, czyli najbardziej korzystny dla kursanta, wynosi 3–4 jazdy po 1,5–2 godziny zegarowe. Stąd wniosek, że wysoka jakość szkolenia nie musi oznaczać dłuższego czasu kursu w Poznaniu.

Jest wręcz przeciwnie. Otóż przeciągający się kurs, serwowany przez niektóre szkoły jazdy, często jest mało efektywny i na każdych zajęciach trzeba powtarzać elementy, które – wydawałoby się – zostały już opanowane. Kurs przeciągający się w czasie może skutecznie zniechęcić do zrobienia prawa jazdy.

Jak wybrać dobrą szkołę jazdy?

Wróćmy do historii Julki i Angeliki z Poznania. Jak pamiętamy, każda z dziewczyn dokonała innego wyboru OSK. Skoro dziewczyny były do siebie bliźniaczo podobne, dlaczego więc tylko jedna z nich osiągnęła upragniony cel?

Odpowiedź kryje się w ich podejściu do szkolenia. Julka szukała taniego kursu, gdyż chciała zaoszczędzić. Paradoksalnie w ten sposób wydała dwukrotnie więcej pieniędzy niż Angelika i nadal pozostawała bez prawa jazdy.

Natomiast Angelika przy wyborze ośrodka kierowała się nie ceną, ale efektywnością kursu oferowanego przez OSK. Zależało jej na tym, aby jej ośrodek nauczył ją jak najwięcej w podstawowym wymiarze godzin nauki.

Dziewczyna pytała przyjaciół i rodzinę, czy mogliby jej coś polecić. Następnie sprawdzała, co oferują ośrodki na swoich witrynach internetowych, odwiedzała także biura i oglądała sale wykładowe. Zadawała wiele niewygodnych pytań. W końcu dokonała właściwego wyboru.

Szkoła jazdy „Prawko” pomogła Angelice po 30 godzinach jazd zdać egzamin wewnętrzny w OSK, a następnie – po wybraniu opcji kursu z podstawieniem samochodu i obecnością instruktora na egzaminie – zdać go za pierwszym podejściem. W ten sposób osiągnęła to, czego Julia nie opanowała w 60 godzin, a mianowicie zdała egzamin na prawo jazdy w Poznaniu oraz przygotowała się do zmagań na polskich drogach.

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

Ps. Oto jak możemy Ci jeszcze pomóc…

 1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się artykuł, ale masz dodatkowe pytania, to napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na palące pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
 1. Kurs na prawo jazdyJeśli chcesz zrobić prawko, to chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.